E-mail Adresiniz
Aktivasyon Kodunuzu Girin
Şifremi Unuttum ?
Firmanızı ÜCRETSİZ KAYDEDİN
Kullanıcı Şifreniz
Türküz genciz hurdacıyız!
Türküz genciz hurdacıyız!

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)’la birlikte yürüttüğü, Türkiye’deki otomotiv sektörünün mevcut durumu uluslararası karşılaştırmalı bir çerçevede inceleyen, ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce ve TEPAV Proje Koordinatörü Ozan Acar tarafından sunulan raporda 5 temel tespit öne çıktı. Türkiye’de otomotiv üretiminin küresel markaların doğrudan yatırımları ile son 10 yılda önemli bir atılım yaptığının altını çizen rapor, ancak sektörün 2007 yılından bu yana dış yatırım gelmediğine, daralan üretim ve ihracatın 2008 yılı öncesi seviyelere bir türlü yeniden çıkamadığına dikkat çekti.

İHRACAT ÇEŞİTLENMELİ

Türkiye’nin ihracatının potansiyel olarak daha yukarılara ulaşmasının mümkün olduğuna dikkat çekilen raporda, “Ancak, bunu başarmak için otomotiv üretim deseninde farklılaşmaya gidilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin, dünya ticaretinde önemli bir yer tutan ve önemi yıldan yıla artan otomotiv gruplarında yeteri kadar varlık gösteremediği tespit edilmiştir. Söz konusu ürün gruplarında rekabet gücü geliştirilebilmesi durumunda Türkiye’nin otomotiv ihracatında sıçrama yakalaması mümkündür. Sektöre yönelik doğrudan dış yatırım stratejisinin bu öncelik göz önüne alınarak tasarlanmasında fayda vardır” denildi.

NÜFUS GENÇ ARAÇLAR YAŞLI

“Dünya ve Türkiye Otomotiv Sektörü, 2013” raporuna göre; Avrupa’nın en genç nüfusuna ancak en yaşlı araç parkına sahip ülkesi Türkiye. İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya, ortalama 40 yaş civarındaki nüfuslarına rağmen, 7 ile 10 arasında seyreden araç parkı yaş ortalamasına sahipler. 29 yaş ortalamasına sahip Türkiye’de ise parkın yarısı 12 yaş ve üzeri araçlardan oluşuyor. 16 ve üzeri yaş grubununu oluşturan araçların oranı yüzde 32, 20 yaşın üzerindeki araçların oranı ise yüzde 21.

DÜNYADA YÜKSELEN BİZDE DÜŞÜYOR!

TEPAV’ın raporunda, bugün 81.2 milyon adet olan global binek otomobil üretiminin 2028 yılında 78.6 milyon adete gerileyeceği buna karşın bugün 15.2 milyon adet olan hafif ticari araç üretiminin ise 2028 yılına kadar 2 milyon adet artacağına dikkat çekiliyor. 2012 yılı itibarıyla dünya hafif ticari araç üretiminin yüzde 2.22 gibi görece yüksek bir bölümünü gerçekleştiren Türkiye’nin 2028 yılına kadar yükselecek olan bu pazardan pay alabilmek için üretimi ve yeni model yatırımları artıracak şekilde özellikle iç pazarını da canlı tutması gerekiyor. 

5 YILDA EN AZ 41 BİN TL ‘ARAÇ VERGİSİ’ ÖDÜYORUZ

Raporda verilen örneğe göre anahtar teslimi fiyatı 43 bin 400 TL olan bir otomobile, kullanıldığı 5 yıl içinde yakıt ÖTV’si, muayene harcı, bakım faturasına yansıyan KDV, trafik ve kasko sigortalarına eklenen Banka Sigorta Muamele Vergisi adı altında tam 41 bin 771TL daha dolaylı vergi ödeniyor. 25 bin 835 TL’lik araç 85 bin TL oluyor.

HAKAN ÖZENEN / HT EKONOMİ


Robotmer Tanıtım Videosu
Taraycnz bu videoyu grntlemeyi desteklemiyor.
HABERLER
24 Ocak 2017
Otomotiv üretim ve ihracatına 'Made in Bursa' imzası
Adet bazındaki toplam üretimin yüzde 723 bin 495 adet, ihracatın ise yüzde 48,14'ünü karşılayan Bursalı otomotiv "dev"leri, üretim ve ihracatın yaklaşık yarısını karşıladı.
24 Ocak 2017
Nissan ve Dacia yatırımına hazırız
Otomotiv sektöründe OYAK Renault ve Renault Mais ile faaliyet gösteren OYAK Grubu, yeni yönetim kadrosuyla birlikte çıtayı yükseltti. Fransız ortağı Renault Grubu’nu Türkiye’de daha fazla yatırım yapm
 
MAKALELER
20 Ocak 2017
OTOMOTİV ANA SANAYİ YAN SANAYİ İLİŞKİLERİ
Ülkemizde otomotiv ana yanayi ile yan sanayi arasında yaşanan ve zaman zaman ciddi kayıpların başında yer alan en büyük sorun, iş ortaklığı yaklaşımının henüz istenilen seviyede oluşturulamamış olması
SERBAY CEYLAN
18 Ocak 2017
ELEKTRİK DİRENÇ KAYNAĞINI ETKİLEYEN TEMEL PARAMETRELER
Elektrik Direnç Kaynağı’nın esasları, Joule yasasında ifade edilen üç temel parametreye dayanmaktadır.
Umut Onur ŞAHİN
 
 
 

 
     
  OTOMOTİV TÜRKİYE  
 

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 
Sektör Sayısı : 52
Bugün Ziyaret : 2000
Toplam Ziyaret : 9816985