E-mail Adresiniz
Aktivasyon Kodunuzu Girin
Şifremi Unuttum ?
Firmanızı ÜCRETSİZ KAYDEDİN
Kullanıcı Şifreniz
OTOMOTİVSANAYİ 2013'DEN UMUTLU


OTOMOTİV SANAYİ
2013'DEN UMUTLU


Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 2013’ün Türkiye otomotiv sanayii açısından geçen yıldan daha iyi bir yıl olacağını belirtirken, ÖTV artışlarının olumsuz etkilerinin iç pazarda daha fazla hissedilmeye başlanacağını söyledi.

2012 yılını değerlendiren ve 2013 yılı beklentilerini açıklayan Önen, otomotiv sanayiinin geçen yıl pazar, ihracat ve üretim açısından 2011’e oranla durgun bir yıl geçirdiğini anlatırken, toplam üretimin yüzde 10 kayıpla 1 milyon 73 bin adet olduğunu bildirdi. Önen, Avrupa Birliği’nde (AB) derinleşen krizin otomotiv ihracatında gerilemeye yol açtığını, iç pazardaki talep düşüşünün de etkisiyle üretimin azaldığını, 2013 yılının otomotiv sanayii açısından daha iyi bir yıl olacağını bildirdi.

Önen, bu yıl Avrupa pazarlarının düzelmesi ya da sektörün yeni pazarlar bulması halinde 750 bin adetlik ihracat ve 20 milyar dolarlık ihracat gelirine ulaşabileceğini, üretimin de 1 milyon ile 1 milyon 100 bin adet arasında gerçekleşebileceğini bildirdi.

İhracat ve üretim düştü Önen, 2012’de ihracatın da yüzde 8 düşüşle 730 bin adet olduğunu, ihracat gelirinin de 19.3 milyar dolarda kaldığını söyledi.

Son 10 yılda üretim kapasitesinin ortalama 1.6 kat, üretim ve iç pazarın 2 kat arttığını söyleyen Önen, ihracatta da 2.8 kat artış görüldüğünü ifade etti. 1600 cc ve altındaki motor hacimlerine sahip araçlarda eylül ayı sonu yapılan ÖTV artışının, olumsuz etkisini bu yılın ilk çeyreğinde göstereceğine işaret eden Önen, “Otomotiv sanayinin ihracat başarısı ve sağladığı katma değerin sürmesi, sürdürülebilir büyümeye bağlı. İstikrarsız vergi değişiklikleri sektör için talebi daraltan olumsuz bir gelişmedir. ÖTV artışları kısa vadede 2013’ün ilk çeyreğini, uzun vadedeyse 2023 hedeflerini olumsuz etkileyecek” dedi.

‘Başka ayar beklemiyoruz’ Önen, bazı üreticilerin yeni yılda vardiya düşürdüklerine ilişkin bir soruya da, “Belirli bir düzeltme yapması gereken firmalar bunu yaptı. Yeni yılın plan programları tamamlandı. Artık şu anda 6.,7. ayın planları konuşuluyor. Onun için bu yıl içinde ciddi bir farklılık beklemiyorum. Biraz kapasite fazlası varsa, ayarlama yapması gereken firmalar varsa, onlar da onu yaptılar. Artık bu yıl bunun aşağısını değil üstünü düşünebiliriz. Yeni alternatif pazarlar çıkarsa kapasite artışı olabilir” yanıtını verdi.
Türkiye oto satışlarında Avrupa’nın 6. büyük pazarı Avrupa otomobil pazarı 2012’de yüzde 7.8 küçülmeyle 12.5 milyon adete gerilerken, Türkiye 6. sırada yer aldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD), Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verilerine dayanarak derlediği değerlendirmeye göre geçen yıl AB üyesi 27 ülke ve EFTA ülkeleri toplamında otomobil pazarı yüzde 7.8 küçüldü.

Yunanistan düşüşte lider
Avrupa’da toplam otomobil satışı 12 milyon 527 bin 912 adet olurken, en yüksek satış 3 milyon 82 bin adetle Almanya’da gerçekleşti. Almanya’da satışlar 2011’e oranla yüzde 2.9 düşerken, bu oran İtalya’da yüzde 19.9, Fransa’da yüzde 13.9, İspanya’da da yüzde 13.4 oldu.

En sert düşüşün yaşandığı ülke ise, iflasın eşiğine gelen Yunanistan oldu. Bu ülkede satışlar yüzde 40 düştü. Portekiz’de de yüzde 38’lik düşüş gerçekleşti.

İzlanda’da satış tırmandı.
Bununla birlikte 2012’de otomobil satışlarının en çok arttığı ülkeler, sırasıyla İzlanda, Macaristan ve Estonya oldu. İzlanda’daki artış yüzde 56.4, Macaristan’da yüzde 17.6, Estonya’da da yüzde 12.5 oranında gerçekleşti.

AB ve EFTA toplamında aralık ayındaki otomobil satışlarıysa yüzde 16 küçüldü ve 838 bin 428 adet oldu. Aralıkta en sert düşüş yüzde 54’le Belçika’da gerçekleşti. Otomobil satışları aralıkta İzlanda’da yüzde 100, Bulgaristan’da da yüzde 64 arttı.

Türkiye ise Avrupa otomobil satışları sıralamasında aralık ayında 5., Ocak-Aralık dönemindeyse 6. sırada yer aldı.Kaynak : www.milliyet.com.tr / EKONOMİ SERVİSİ / 06 Şubat 2013Robotmer Tanıtım Videosu
Taraycnz bu videoyu grntlemeyi desteklemiyor.
HABERLER
24 Ocak 2017
Otomotiv üretim ve ihracatına 'Made in Bursa' imzası
Adet bazındaki toplam üretimin yüzde 723 bin 495 adet, ihracatın ise yüzde 48,14'ünü karşılayan Bursalı otomotiv "dev"leri, üretim ve ihracatın yaklaşık yarısını karşıladı.
24 Ocak 2017
Nissan ve Dacia yatırımına hazırız
Otomotiv sektöründe OYAK Renault ve Renault Mais ile faaliyet gösteren OYAK Grubu, yeni yönetim kadrosuyla birlikte çıtayı yükseltti. Fransız ortağı Renault Grubu’nu Türkiye’de daha fazla yatırım yapm
 
MAKALELER
20 Ocak 2017
OTOMOTİV ANA SANAYİ YAN SANAYİ İLİŞKİLERİ
Ülkemizde otomotiv ana yanayi ile yan sanayi arasında yaşanan ve zaman zaman ciddi kayıpların başında yer alan en büyük sorun, iş ortaklığı yaklaşımının henüz istenilen seviyede oluşturulamamış olması
SERBAY CEYLAN
18 Ocak 2017
ELEKTRİK DİRENÇ KAYNAĞINI ETKİLEYEN TEMEL PARAMETRELER
Elektrik Direnç Kaynağı’nın esasları, Joule yasasında ifade edilen üç temel parametreye dayanmaktadır.
Umut Onur ŞAHİN
 
 
 

 
     
  OTOMOTİV TÜRKİYE  
 

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 
Sektör Sayısı : 52
Bugün Ziyaret : 1994
Toplam Ziyaret : 9816979