E-mail Adresiniz
Aktivasyon Kodunuzu Girin
Şifremi Unuttum ?
Firmanızı ÜCRETSİZ KAYDEDİN
Kullanıcı Şifreniz
Mart Ayı İhracatı Otomotiv Sektörünü Umutlandırdı


Otomotiv endüstrisi mart ayında 2 milyar 128 milyon dolarlık ihracatla son 6 yılın en yüksek dış satışına ulaştı. Sektör, özellikle Ab ülkelerine son aylarda yakalanan istikrarlı ihracat artışıyla yeni hedeflere odaklandı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, "Büyüme trendi bizi tatlı bir heyecana sürükledi. 'Acaba bu yıl 23 milyar dolarlık ihracatı yakalayabilir miyiz' duygusu yarattı" dedi.

YENİ BİR REKOR GELEBİLİR
OİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre otomotiv endüstrisi mart ayı ihracatıyla 2 milyar dolar bandını bir kez daha aştı. Yılın ilk çeyreğinde de 2013'ün aynı dönemine göre yüzde 8 büyüme sağlayarak 5 milyar 546 milyon dolarlık dış satış yakalayan sektör, aynı hızla devam etmesi halinde yeni bir rekoru kovalayacak.
OİB'nin hazırladığı mart ayı ihracat verilerine göre otomotiv endüstrisi 12 aydır kesintisiz artış trendinde. Ayrıca 2008 Eylül ayından bu yana en yüksek dış satışına ulaşan otomotiv endüstrisinin Ab ülkelerine gerçekleşen yüksek oranlı ihracat artışının da istikrarlı büyüme göstermesi sektörü yeni hedeflere yöneltti.

AB ÜLKELERİNE YÜZDE 22'LİK ARTIŞ
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisi olarak Türkiye'nin toplam ihracatının üzerinde büyüme gösterdiklerini hatırlatarak, mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 2 milyar 128 milyon dolarlık ihracata imza attıklarını vurguladı. Sabuncu şunları kaydetti:

"Ana ihracat pazarımız olan Ab ülkelerinde son aylarda istikrarlı artışlar mart ayında kendini iyice gösterdi ve yüzde 22 seviyesine çıktı. Bu artışların sürekli hale gelmesi, hatta böyle büyük oranlarda olması bizi tatlı bir heyecanı sürükledi."Acaba bu yıl 23 milyar dolarlık ihracatı yakalayabilir, hatta yeni bir rekoru kovalayabilir miyiz' duygusu yarattı."

TÜM ÜRÜN GRUPLARI İHRACATINI YÜKSELTTİ
OİB verilerine göre ihracatta ürün grupları incelendiğinde ise yan sanayi mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 büyüme ve 854 milyon dolarlık dış satışla ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde 10 artış ve 718 milyon dolarla binek otomobiller, yüzde 34 yükseliş ve 422 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi. Otobüs - minibüs - midibüs ürün grubu yüzde 15 yükselişle 104 milyon dolar, diğer başlığı altındaki ürünlerde de yüzde 46 azalışla 29 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.

YAN SANAYİ YÜZDE 11 BÜYÜDÜ
Yılın ilk çeyreği dikkate alındığında ise geçen yılın aynı dönemine göre yan sanayi yüzde 11 büyümeyle 2 milyar 455 milyon dolar, binek otomobiller yüzde 9 artışla bir milyar 809 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 4 yükselişle 977 milyon dolar, otobüs - minibüs - midibüs ürün grubu ise yüzde 6 gelişerek 226 milyon dolarlık ihracata imza attı. Diğer başlığı altındaki ürünlerde de yine yüzde 18 gerilemeyle 79 milyon dolarlık dış satış yapıldı.

İHRACATIN YÜZDE 74'Ü Ab ÜLKELERİNE
Ülke bazlı ihracat verileri incelendiğinde ise Mart ayında Almanya'ya yüzde 32 yükselişle 351 milyon, Fransa'ya yüzde 14 büyümeyle 240 milyon, Birleşik Krallık'a da yüzde 31 artışla 196 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti. Ab ülkelerine toplamda yüzde 22 oranında artış gerçekleşirken, dış satışların yüzde 74'ünün de bu bölgeye olması dikkat çekti.

Yılın ilk çeyreği dikkate alındığında ise Almanya'ya yüzde 24 artışla 920 milyon, Fransa'ya yüzde 3 gelişmeyle 577 milyon, Birleşik Krallık'a da yüzde 19 büyümeyle 562 milyon dolarlık ihracat yapıldı.


Robotmer Tanıtım Videosu
Taraycnz bu videoyu grntlemeyi desteklemiyor.
HABERLER
24 Ocak 2017
Otomotiv üretim ve ihracatına 'Made in Bursa' imzası
Adet bazındaki toplam üretimin yüzde 723 bin 495 adet, ihracatın ise yüzde 48,14'ünü karşılayan Bursalı otomotiv "dev"leri, üretim ve ihracatın yaklaşık yarısını karşıladı.
24 Ocak 2017
Nissan ve Dacia yatırımına hazırız
Otomotiv sektöründe OYAK Renault ve Renault Mais ile faaliyet gösteren OYAK Grubu, yeni yönetim kadrosuyla birlikte çıtayı yükseltti. Fransız ortağı Renault Grubu’nu Türkiye’de daha fazla yatırım yapm
 
MAKALELER
20 Ocak 2017
OTOMOTİV ANA SANAYİ YAN SANAYİ İLİŞKİLERİ
Ülkemizde otomotiv ana yanayi ile yan sanayi arasında yaşanan ve zaman zaman ciddi kayıpların başında yer alan en büyük sorun, iş ortaklığı yaklaşımının henüz istenilen seviyede oluşturulamamış olması
SERBAY CEYLAN
18 Ocak 2017
ELEKTRİK DİRENÇ KAYNAĞINI ETKİLEYEN TEMEL PARAMETRELER
Elektrik Direnç Kaynağı’nın esasları, Joule yasasında ifade edilen üç temel parametreye dayanmaktadır.
Umut Onur ŞAHİN
 
 
 

 
     
  OTOMOTİV TÜRKİYE  
 

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 
Sektör Sayısı : 52
Bugün Ziyaret : 1964
Toplam Ziyaret : 9816949