E-mail Adresiniz
Aktivasyon Kodunuzu Girin
Şifremi Unuttum ?
Firmanızı ÜCRETSİZ KAYDEDİN
Kullanıcı Şifreniz
İnovasyon icat değildir.
 İnovasyon icat değildir.

İcatların sonuçlarından yararlanabilir ancak asıl önemli olan ekonomik getirisi olan, henüz yapılmamış, bilinmeyen birşeyleri yapmaktır. Bu nedenle de fikirler ve kavramlar önem kazanır. Elektrikli süpürge J. Murray Spengler tarafından icat edilmiş olsa da ticarileştirilmesini ve satışını W. H. Hoover adlı bir deri imalatçısı gerçekleştirdi. Bunun için de Spengler adı değil, Hoover adı dünya çapında bilindi ve yayıldı.

İnovasyonun büyüklüğü yaratacağı etkinin büyük olacağı anlamına gelmez. Mevcut ürünlerde, hizmetlerde ve süreçlerde tamamlanmayı bekleyen küçük parçalar, büyük inovasyonları doğurur. Sony'ye milyarlarca dolar kazandıran küçültülmüş kulaklıklı kasetçalar (Walkman) gibi. İnovasyon için fırsatları ararken bir firmanın "Şu anda mümkün olanı daha çok değer elde eder hale nasıl getirebiliriz?", "Ne tür bir adım atarsak ekonomik sonuçlarımızda olumlu yönde değişir?", "Tüm kaynaklarımızın kapasitesini ne tür bir değişiklik artırır?" sorularına yanıt araması gerekir. Başarılı bir inovasyon, farklı düşünmek ve farkı yapmakla gerçekleşir. Einstein'ın dediği gibi "Bugün yarattığımız dünyanın problemleri, bu problemleri yaratırken düşündüğümüz şekilde düşünürsek çözülemezler."

Ayakta kalmak ve rekabet etmek için alıcıların ürünlerimizi tercih etmelerini sağlamalıyız. Tercih edilmek için ürünlerimize eklediğimiz özellikler inovasyondur. İnovasyon, bir şirketin daha yüksek kâr marjı kazanmasına neden olsa da bunun ne kadar süreceğini tahmin etmek imkansızdır. Günümüzde gelişen teknolojinin, değişen müşteri isteklerinin, bilgiye ve teknolojiye kolaylıkla erişen rakiplerin inovasyonu taklit etme becerilerinin hızlarını düşünürseniz, tek bir inovasyonla elde edilen rekabet avantajının ne kadar kısa sürebileceğini tahmin edebilirsiniz. Bu nedenle, sürekli olarak inovasyon yapmak gerekir.


Ürünlerde İnovasyon
Var olan ürünlerini daha iyi, daha kaliteli, daha üstün özelliklerle şartlara ve yeni açılımlara yönelik geliştirmek ya da yapılmayan yeni, farklı, karlılık getirebilecek bir ürün ortaya çıkarmak.

Kumaş ve spor ayakkabısı birer üründür. Pazardaki diğer kumaşlardan, ayakkabılardan farklı bir şekilde kirlenmeyen kumaş ve koşu için uygun olan altı delikli spor ayakkabıları üretmek birer ürün inovasyonudur. Yada küçüklükten hatırlıyorum da genelde büyüklerin tükettiği ve bazılarının hala tadını beğenmediği soda, bana hiçte cazip gelmezken günümüzde birçok meyve aromalı sodalar artık vazgeçilmez bir içecek haline geldi. İşte sodanın meyve aroması ile çeşitlendirilmesi hitap edemediği müşterilere ulaşmasını ve pazarda daha etkin olmasını sağlamıştır.

Hizmet Alanında İnovasyon
Bir işletmenin yeni, farklı ve değişik bir hizmet geliştirip bunu müşterilerine sunması hizmet inovasyonudur. Zaten sunulmakta olan hizmetleri daha çok müşteri çekecek şekilde değiştirmek ve farklılaştırmak da hizmet inovasyonu yapmak anlamına gelir.

Bir kadın doğum doktorunun, doğum öncesi tetkiklerde anne karnındaki çocuğun videosunu ve fotoğrafını çekerek doğum sonrası aileye hediye etmesi harika bir inovasyondur. Böyle bir hizmet sunduğu için de, uzak mesafelerde oturan hastalar bile bu hizmeti sunmayan diğer hastanelere ve doktorlara gitmek yerine, o doktoru tercih etmektedir.

Pazarlamada İnovasyon
Ürün ve hizmetler pazara sunulmak amacıyla geliştirilir ve üretilir. Ürün ve hizmetlerin daha çok satılması için daha fazla sayıda müşteri çekebiliyor olması gerekir.

Daha fazla müşteri çekebilmek için, ürün ve hizmetlerde farklı, değişik ve yeni tasarımların, ambalajların ve pazarlama yöntemlerinin geliştirilip kullanılması pazarlama inovasyonu olarak adlandırılır. Buna örnek olarak dünyanın en ünlü fast-food markası olan Mc Donald’s ı örnek vermek mümkün. Mc Donald’s da ürünlerin paketlemesi ve özellikle çocuk menülerinin süslü kutluları. Menülerin yanında verilen hediyeler birer pazarlama inovasyonudur.

Pazarlama inovasyonuna başka bir örnek olarak, internet üzerinden yemek siparişi alınması ve bu siparişlerin müşterilerin istediği adrese ulaştırılmasını verebiliriz. İşletmenin çalıştığı illerinde yaşayan kişilerin internet üzerinden sipariş ettikleri yemekler, o restorandan adresine gönderiliyor. Böylece müşterinin o şehirde bulunan kayıtlı restoranlardan istediği yemeği seçmesi ve başka bir uğraş vermeden evine sipariş etmesini sağlıyor. Yemeklerini bu şekilde satmakta olan restoranlar pazarlama inovasyonu yapmış olurlar ve böylece internette yer almayan restoranlara göre rekabette avantaj kazanırlar.


Organizasyonda İnovasyon
Şirketinizde; çalışma ve iş yöntemlerinizi geliştirme, farklılaştırma ve yenileme faaliyetlerine organizasyonda inovasyon olarak adlandırabiliriz. Şirketinizin rekabet avantajını yakalaması ve koruyabilmesi için olmazsa olmazlardan.

Bu konuda Japonlar tarafından 1990larda geliştirilen sürekli iyileştirme yöntemi olan Kaizen bir organizasyonda inovasyondur.     Bu yöntemde beyaz yakalı ve mavi yakalı tüm personeller, işleri ile ilgili süreçleri takip ederler ve geliştirme ile ilgili fikirlerini sunarlar. İyileştirme fikirleri değerlendiriliri ve uygun olarak değerlendirilenler uygulamaya konulur. Aynı zamanda, bu sistem ile çalışanların aile yaşamlarının da olumlu etkilendiği tespit edilmiştir. Şirketler yeni bir personel alımı olacağında, öncelikle personellerin aileleri içerisinde ki adayları tercih ettikleri görülmektedir. Kaizen yöntemi ile çalışan başta Japon şirketleri, en düşük maliyet ve en yüksek kaliteli üretim yapıp avantaj yakalamışlardır. Bunun sonucu tabi ki büyüyen, sektöründe zirvede olan, istihdam yaratan firmalar olmuşlardır. İnovasyonun tanımında da bahsettiğimiz gibi ekonomilerine ve toplumlarına faydalı olmuşlardır.
Robotmer Tanıtım Videosu
Taraycnz bu videoyu grntlemeyi desteklemiyor.
HABERLER
24 Ocak 2017
Otomotiv üretim ve ihracatına 'Made in Bursa' imzası
Adet bazındaki toplam üretimin yüzde 723 bin 495 adet, ihracatın ise yüzde 48,14'ünü karşılayan Bursalı otomotiv "dev"leri, üretim ve ihracatın yaklaşık yarısını karşıladı.
24 Ocak 2017
Nissan ve Dacia yatırımına hazırız
Otomotiv sektöründe OYAK Renault ve Renault Mais ile faaliyet gösteren OYAK Grubu, yeni yönetim kadrosuyla birlikte çıtayı yükseltti. Fransız ortağı Renault Grubu’nu Türkiye’de daha fazla yatırım yapm
 
MAKALELER
20 Ocak 2017
OTOMOTİV ANA SANAYİ YAN SANAYİ İLİŞKİLERİ
Ülkemizde otomotiv ana yanayi ile yan sanayi arasında yaşanan ve zaman zaman ciddi kayıpların başında yer alan en büyük sorun, iş ortaklığı yaklaşımının henüz istenilen seviyede oluşturulamamış olması
SERBAY CEYLAN
18 Ocak 2017
ELEKTRİK DİRENÇ KAYNAĞINI ETKİLEYEN TEMEL PARAMETRELER
Elektrik Direnç Kaynağı’nın esasları, Joule yasasında ifade edilen üç temel parametreye dayanmaktadır.
Umut Onur ŞAHİN
 
 
 

 
     
  OTOMOTİV TÜRKİYE  
 

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 
Sektör Sayısı : 52
Bugün Ziyaret : 1813
Toplam Ziyaret : 9306830