E-mail Adresiniz
Aktivasyon Kodunuzu Girin
Şifremi Unuttum ?
Firmanızı ÜCRETSİZ KAYDEDİN
Kullanıcı Şifreniz
Hakkımızda
SEKTÖRE BAKIŞIMIZ

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde de otomotiv sektörü hızlı bir gelişme göstermiş ve ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Otomotiv sektörü, yapısı itibariyle yaygın bir nitelik taşımakta olup, en alt tedarikçiden ana sanayi firmalarına kadar çeşitli başlıklar altında üretim yapan binlerce firmayı içermektedir.

Otomotiv sektöründe çoğu KOBİ ölçeğinde faaliyet sürdüren firma sayısı hiçte azımsanmayacak kadar çoktur ve üretimi sürecinde oldukça etkindirler.

Tespitimiz odur ki, kendi markamızı ortaya çıkartabilecek ve dünya pazarlarına bunu sunabilecek bir üretim kapasitesi ve bilgi birikimi ülkemizde vardır.

Ancak tüm bu birikime rağmen, sektörün ortaklaştığı çeşitli sorunlar da elbetteki vardır. Bunlar;

- Otomotivdeki birikimin yeterince organize olamadığı ve kullanılamadığı,
- Sürekli hale gelmiş olan ekonomik ve siyasal krizler nedeniyle geleceğe yönelik sağlıklı planlamalar yapılamadığı,
- İletişim ve bilgi çağının olanaklarının yeterince kullanılamadığı,
- Eğitimsizlik ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle işgücünden yeterince verim alınamadığı
- Bürokratik ve yasal mevzuatların zorluk ve karmaşıklıkları nedeniyle sorunlarla karşılaşıldığı şeklindedir.

NEDEN PORTAL ?

“www.otomototivsanayi.com” ve “Türkiye Otomotiv Sanayi Kataloğu 2008” çalışmasına duyulan ihtiyaç, sektörün ekonomideki yaygınlığına ve etkinliğine karşın, iletişim ve bilgi çağının olanaklarına rağmen, sektörde faaliyet sürdüren binlerce firmanın üretim ve iletişim bilgilerine yeterince hızlı ve sağlıklı bir şekilde hala ulaşılamıyor olmasıdır.

Dolayısıyla firmalarla ilgili bilgilerin bir yayın altında bütünlüklü olarak derlenip toparlanması ve ortak bir veri tabanını yaratma isteği bizi bu çalışmayı yapmaya itmiştir.

NE AMAÇLANMAKTADIR ?

Bu çalışmayla, ülke genelinde üretim yapan binlerce firma faaliyet başlıklarına göre tasniflenmiş, adres bilgileri derli toplu olarak görünür hale gelmiştir.

- Bu portal ile, sektörde bulunan firmalar ortak bir veri tabanı oluşturularak internet ortamına taşınmıştır.
- Firmalara ve sektörle ilgili organizasyonlara daha kolay ve hızlı ulaşmanın bir aracı olarak tasarlanmaktadır.
- Burada firmalar faaliyet ve üretim başlıklarına göre ve il esaslı tasniflenmiş, kolayca ulaşılabilir hale getirilmiştir.
- Aynı zamanda sektördeki gelişmelerle ilgili duyuru ve haberlerin yer alacağı bir bölüm oluşturulmuştur.
- Kendi alanında yetkin akademisyen ve iş adamlarımızın görüşleri, sektörle ilgili değerlendirmeleri burada yer alacaktır. Böylece yerinden ve sıcağı sıcağına gelişmeler izlenebilecektir.
- Sektörde mevcut olan uluslararası ve ulusal ölçekteki meslek örgütleriyle link bağlantıları kurulacak, fuar ya da diğer organizasyonlarla ilgili düzenli bilgi akışı sağlanacaktır.

Umuyoruz ki bu çalışma önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.

Böylesine bir çalışmayı sektörün büyüklüğünün ve öneminin bilinciyle, ciddi emek harcayarak, tüm bilgi ve olanaklarımızı seferber ederek gerçekleştirmeye çalıştık. Sektörün büyüklüğü düşünüldüğünde hiç kuşkusuz bazı eksiklerimiz olmuştur.

Eksikliklerimizi gidermek ve sektördeki gelişmeleri buraya aktarmak ve dolayısıyla siz firmalara ulaştırmak için her türlü öneriye ve katkınıza açık olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.


Robotmer Tanıtım Videosu
Taraycnz bu videoyu grntlemeyi desteklemiyor.
HABERLER
24 Ocak 2017
Otomotiv üretim ve ihracatına 'Made in Bursa' imzası
Adet bazındaki toplam üretimin yüzde 723 bin 495 adet, ihracatın ise yüzde 48,14'ünü karşılayan Bursalı otomotiv "dev"leri, üretim ve ihracatın yaklaşık yarısını karşıladı.
24 Ocak 2017
Nissan ve Dacia yatırımına hazırız
Otomotiv sektöründe OYAK Renault ve Renault Mais ile faaliyet gösteren OYAK Grubu, yeni yönetim kadrosuyla birlikte çıtayı yükseltti. Fransız ortağı Renault Grubu’nu Türkiye’de daha fazla yatırım yapm
 
MAKALELER
20 Ocak 2017
OTOMOTİV ANA SANAYİ YAN SANAYİ İLİŞKİLERİ
Ülkemizde otomotiv ana yanayi ile yan sanayi arasında yaşanan ve zaman zaman ciddi kayıpların başında yer alan en büyük sorun, iş ortaklığı yaklaşımının henüz istenilen seviyede oluşturulamamış olması
SERBAY CEYLAN
18 Ocak 2017
ELEKTRİK DİRENÇ KAYNAĞINI ETKİLEYEN TEMEL PARAMETRELER
Elektrik Direnç Kaynağı’nın esasları, Joule yasasında ifade edilen üç temel parametreye dayanmaktadır.
Umut Onur ŞAHİN
 
 
 

 
     
  OTOMOTİV TÜRKİYE  
 

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 
Sektör Sayısı : 52
Bugün Ziyaret : 1136
Toplam Ziyaret : 10503572