E-mail Adresiniz
Aktivasyon Kodunuzu Girin
Şifremi Unuttum ?
Firmanızı ÜCRETSİZ KAYDEDİN
Kullanıcı Şifreniz
ÇİN REKOR KIRDI

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin tarihinde ilk kez, geçtiğimiz yılki otomobil satışları ile Avrupa'yı geride bıraktı. Alman medyasında yer alan haberde, geride bıraktığımız 2012 yılında Çin'de 13,2 milyon otomobil satıldığı belirtildi.

Çin otomobil sektörü tarihinde ilk kez tüm Avrupa'dan fazla araç satıldığına vurgu yapılan haberde, 2012 yılında Avrupa piyasasındaki satışların ise 12,5 milyonda kaldığı belirtildi.

GEÇEN YIL NE KADAR SATMIŞTI?
Avrupa genelinde 2011 yılında ise 13.6 milyon adet otomobil satılmıştı. Piyasa uzmanları 2030 yılına dair yaptığı tahminlerde, dünyanın en hızlı gelişen ülkesi konumunda yer alan Çin'in 17 yıla kadar otomobil piyasasında Avrupa, ABD ve Japonya'nın toplam satış hacmine ulaşacağını ön görüyor. Avrupa otomobil piyasasında yaşanan düşüşün ana sebebi olarak, yaşanan Euro krizi ön plana çıkarken, 2012 yılında Avrupa'da toplam 15 milyon otomobil imal edildiği kaydedildi.

Haberde ayrıca, Çin'in otomobil üretim rakamının 2013 yılında tahminen 14 milyon sınırına dayanacağı ileri sürüldü. Ekonomistler, Çin'in gelecek yıl otomobil üretiminde de Avrupa'nın önüne geçmesini bekleniyor.Çin'de özellikle orta sınıfın güçlenmesi ve zenginleşmesi ile tüketim eğilimleri de artarken, özellikle araç alımı Çinlilerin lüks harcama kalemleri arasında üst sıralarda yer alıyor.

ÇİN GÖZÜNÜ DÜNYA DEVİ MERCEDES'E DİKTİ
Pekin hükümetinin, Alman lüks otomotiv üreticisi Mercedes'in sahibi olan Daimler'le ortak olmak için harekete geçtiği, şirketin sahip olduğu hisselerden yüzde 10'luk kısmına talip olduğu öne sürüldü.Çin medyasında yer alan haberde, Çin Yatırım Şirketi (CIC)nin Mercedes'in sahibi Daimler hissesi satın almak için görüşmelere başladığı bildirildi.

Çin'in devlet tarafından kurulan ülkenin resmi yatırım kurumu niteliğinde olan şirketinin, Daimler'in yüzde 4 ile 10 arasındaki hissesini almayı hedeflediği belirtilirken, konu ile ilgili herhangi başka bir bilgi yer almadı.İlk kez otomotiv sektöründe bir girişimle anılan CIC'in yurt dışında doğrudan yatırım tutarının yaklaşık 150 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. CIC ayrıca, son dönemde yatırım olarak doğal kaynaklar ve altyapı gibi alanlara ağırlık vermeye başlamıştı.

Kaynak: www.haberturk.com / otomobil / 08 Oacak 2013


Robotmer Tanıtım Videosu
Taraycnz bu videoyu grntlemeyi desteklemiyor.
HABERLER
24 Ocak 2017
Otomotiv üretim ve ihracatına 'Made in Bursa' imzası
Adet bazındaki toplam üretimin yüzde 723 bin 495 adet, ihracatın ise yüzde 48,14'ünü karşılayan Bursalı otomotiv "dev"leri, üretim ve ihracatın yaklaşık yarısını karşıladı.
24 Ocak 2017
Nissan ve Dacia yatırımına hazırız
Otomotiv sektöründe OYAK Renault ve Renault Mais ile faaliyet gösteren OYAK Grubu, yeni yönetim kadrosuyla birlikte çıtayı yükseltti. Fransız ortağı Renault Grubu’nu Türkiye’de daha fazla yatırım yapm
 
MAKALELER
20 Ocak 2017
OTOMOTİV ANA SANAYİ YAN SANAYİ İLİŞKİLERİ
Ülkemizde otomotiv ana yanayi ile yan sanayi arasında yaşanan ve zaman zaman ciddi kayıpların başında yer alan en büyük sorun, iş ortaklığı yaklaşımının henüz istenilen seviyede oluşturulamamış olması
SERBAY CEYLAN
18 Ocak 2017
ELEKTRİK DİRENÇ KAYNAĞINI ETKİLEYEN TEMEL PARAMETRELER
Elektrik Direnç Kaynağı’nın esasları, Joule yasasında ifade edilen üç temel parametreye dayanmaktadır.
Umut Onur ŞAHİN
 
 
 

 
     
  OTOMOTİV TÜRKİYE  
 

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 
Sektör Sayısı : 52
Bugün Ziyaret : 2098
Toplam Ziyaret : 9817083