E-mail Adresiniz
Aktivasyon Kodunuzu Girin
Şifremi Unuttum ?
Firmanızı ÜCRETSİZ KAYDEDİN
Kullanıcı Şifreniz
Avrupa boş otururken Türkiye otoda büyüyor

 Avrupa boş otururken

Türkiye otoda büy
üyor
 
 

Avrupa’da oto fabrikalarının yüzde 58’inin büyük zarar ettiği, kapasitelerinin sadece yüzde 30-40’lık bölümünü doldurduğu bir dönemde, Türk otomotiv sanayisi ise hükümetin verdiği teşviklerin de etkisiyle 5 milyar lirayı aşan dev yatırımlara imza atıyor. Yeni model, fabrika ve motorları kapsayan bu yatırımlardan 3.8 milyar lirasında sona yaklaşılırken, 1.2 milyar liralık yeni yatırım için de düğmeye basıldı.

TÜRKİYE’de son bir ayda hem ‘Gezi’ eylemleri hem de Fed’in açıklamalarına bağlı olarak piyasalar çalkalanıp, kurlarda önemli artış yaşansa da, Türk otomotiv sanayi yatırımlarını tüm hızıyla devam ettiriyor. Avrupa’da fabrikaların yüzde 58’inin büyük zararlar ettiği bir dönemde Türkiye’de hükümetin verdiği teşviklerin de etkisiyle son dönemde adeta atağa kalkan Türk otomotiv üreticileri, 5 milyar liralık yatırıma imza atıyor. Bu yatırımların 4 milyarı neredeyse tamamlanırken, 1 milyar liralık yeni yatırımlar için de düğmeye basıldı.

FORD OTOSAN

Türkiye’de büyük yatırım düğmesine ilk olarak Ford Otosan bastı. 1 milyar dolarlık yatırımla 4 yeni model üretimi yapmaya hazırlanan Ford Otosan, bu modellerden iki tanesinin (Tourneo Custom ve Transit Custom) üretimine kısa süre önce başladı. Ağustos ayında ise hafif ticari araç sınıfının en büyük modeli olan yeni Transit’in üretimine başlayacak şirket, yıl sonunda ise 250 milyon dolarlık yatırımla inşaası devam eden yeni fabrikada minik ticari modeli Transit Courier’i üretecek. 4 model için 1 milyardolar yatırım yapan Ford Otosan’ın fabrika, yeni Cargo kamyon ve yeni nesil dizel motorlarla bu yatırımı 1.5 milyar doları (2.8 milyar lira) aşıyor.

HYUNDAI ASSAN

Ford Otosan’ın ardından son dönemde Türkiye’de yatırımını artıran şirketi ise Hyundai Assan oldu. Hyundai Assan, İzmit fabrikasının kapasitesini 200 bin adede çıkartarak, 1.1 milyar liralık yatırımla Eylül ayından itibaren i20 dışında yeni i10 üretimine başlayacak. Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, 1.1 milyar liralık yatırımın tamamlandığını belirterek, İzmit’in Koreli Hyundai’nin küçük otomobil üretim üssü olacağını söyledi. 

TOYOTA TÜRKİYE

Toyota’da son dönemde Türkiye’de yatırım atağına kalkan diğer bir otomotiv şirketi. Adapazarı’ndaki fabrikasına 150 milyon Euro’luk yatırım yapan şirket bugünden itibaren yeni Corolla üretimine başlıyor. Japon şirketin önümüzdeki dönemde Türkiye’de B sınıfında yer alacak bir SUV üretimini de gündeme aldığı belirtiliyor.

TOFAŞ VE OYAK RENAULT

Son dönemde 3 otomotiv devinin Türkiye’ye yönelik yatırımları artarken, Tofaş ve Oyak Renault’da atağa kalkmaya hazırlanıyor. Tofaş, hafif ticari araç modellerinin üretimiyle yola devam ederken, Oyak Renault ise yeni Clio, Clio Sport Tourer ve Fluence ile yoluna devam ediyor. Tofaş’ın İtalyan ortağı Fiat’tan iki model için onay beklediği (B Sedan, C Kompakt) bunlardan 405 kodlu B Sedan için onay aldığı belirtiliyor. Oyak Renault’un ise Fluence’nin yerine geçecek CMF1 kodlu model için yatırımlara başladığı, yeni modeller için de Fransa’dan onray beklediği belirtiliyor. İki firmanın şu an onal alan 2 projesi için yaklaşık 800 milyon liraık yatırımı devreye sokması bekleniyor.

‘Ecotorq’ ailesi 100 milyon dolara hızla genişliyor

FORD Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, fikri mülkiyet hakları tamamen Ford Otosan’a ait yeni 11 ve 13 litre Ecotorq motorların 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirileceğini söyledi. Gelecek yıllarda Avrupa ve Türkiye’deki regülasyonlar gereği uygulanacak olan Euro 6 emisyon standartlarına uygun olarak üretilecek yeni Ecotorq motorlar için ağır ticari, sanayi ve marin uygulamalarını içeren geniş kullanım alanı hedeflediklerini kaydeden Yenigün şöyle konuştu: “Fikri mülkiyet hakları yüzde 100 Ford Otosan’a ait yeni Ecotorq motorumuz, Ford Otosan ve Türkiye için büyük önem taşıyor. TÜBİTAK ArGe ve Ürün Geliştirme Teşviği ile Ekonomi Bakanlığı’ndan motor yatırım teşviği almak için başvurduğumuz yeni Ecotorq  motorumuz, 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirilecek. Yeni Ecotorq motorumuz Euro 6 emisyonun standartları ile beraber 2 yıl içinde devreye girmesini ve kullanılmasını planladık. Hedeflerimiz artık Ecotorq’un tekil bir motor değil bir motor ailesi formatına girmesi ve gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında bu aile olarak işlem görmesi. Mühendislik çalışmaları konseptten üretime kadar Ford Otosan’a ait Ecotorq motorlarından bugüne kadar 120 bin adetten fazla ürettik. Duratorq motorların üretim adedi ise 350 bini geçti.”

Yeni Corolla yola çıkıyor

1966’dan bu yana 40 milyon adet satılan ve Adapazarı’nda sıfır hata ile üretilen Toyota Corolla’nın yeni modeli, bugün törenle üretim hattından çıkıyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat  Ergün’ün yanı sıra Toyota Başkanı Akio Toyoda’nın katılacağı tören sonrasında Corolla’nın yeni modelinin 52 ülkeye ihraç edilecek.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr / ekonomik / 01 Temmuz 2013 Robotmer Tanıtım Videosu
Taraycnz bu videoyu grntlemeyi desteklemiyor.
HABERLER
24 Ocak 2017
Otomotiv üretim ve ihracatına 'Made in Bursa' imzası
Adet bazındaki toplam üretimin yüzde 723 bin 495 adet, ihracatın ise yüzde 48,14'ünü karşılayan Bursalı otomotiv "dev"leri, üretim ve ihracatın yaklaşık yarısını karşıladı.
24 Ocak 2017
Nissan ve Dacia yatırımına hazırız
Otomotiv sektöründe OYAK Renault ve Renault Mais ile faaliyet gösteren OYAK Grubu, yeni yönetim kadrosuyla birlikte çıtayı yükseltti. Fransız ortağı Renault Grubu’nu Türkiye’de daha fazla yatırım yapm
 
MAKALELER
20 Ocak 2017
OTOMOTİV ANA SANAYİ YAN SANAYİ İLİŞKİLERİ
Ülkemizde otomotiv ana yanayi ile yan sanayi arasında yaşanan ve zaman zaman ciddi kayıpların başında yer alan en büyük sorun, iş ortaklığı yaklaşımının henüz istenilen seviyede oluşturulamamış olması
SERBAY CEYLAN
18 Ocak 2017
ELEKTRİK DİRENÇ KAYNAĞINI ETKİLEYEN TEMEL PARAMETRELER
Elektrik Direnç Kaynağı’nın esasları, Joule yasasında ifade edilen üç temel parametreye dayanmaktadır.
Umut Onur ŞAHİN
 
 
 

 
     
  OTOMOTİV TÜRKİYE  
 

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 
Sektör Sayısı : 52
Bugün Ziyaret : 2054
Toplam Ziyaret : 9817039